logo

Myjka ciśnieniowa z podgrzewaniem wody - Myjka ciśnieniowa na gorącą wodę - o co w tym chodzi?

Ostatnia aktualizacja:2021-09-18

Czy kiedykolwiek próbowałeś / aś zmywać brudne naczynia w zimnej wodzie? Zamiast usuwać zaschnięty tłuszcz i olej, po prostu go przesuwasz.

Gorąca woda jest niezbędna do czyszczenia oleju, brudu lub tłuszczu.

Trochę nauki

Istnieją trzy kluczowe elementy myjki ciśnieniowej na gorącą wodę – ciepło, mieszanie i mydło - które skutecznie usuwają tłuszcz i brud. Oto jak działają:

Ciepło - powoduje szybkie działanie molekularne, które powoduje, że środek czyszczący jest bardziej aktywny i zmniejsza napięcie powierzchniowe wody, dzięki czemu może skutecznie penetrować brud na poziomie molekularnym.

Mieszanie - to efekt uderzenia objętości i ciśnienia wody o powierzchnię – podobny do ręcznego szorowania talerza w zlewie kuchennym.

Mydło – często określane jako "detergent" chemicznie rozbija wiązania pomiędzy brudem a powierzchnią. Rozpoczyna się to w momencie, gdy cząsteczki oleju i smaru przyczepiają się do brudu i utrzymują je uwięzione lub związane z powierzchnią. Detergenty wykorzystują środki zmiękczające, aby zemulgować olej i tłuszcz – jest to proces, w którym dwie lub więcej niemieszających się cieczy, takich jak olej i woda, nie odpychają się już od siebie, ale wręcz mieszają. Gdy olej i woda są w stanie wymieszać się, tworzą emulsję, która jest usuwana przez wodę.

Skąd wiadomo, kiedy używać gorącej wody?

Jeśli czyścisz silniki, części samochodowe lub cokolwiek, co zawiera olej lub smar, będziesz potrzebować gorącej wody. Podobnie jak naczynia w zlewie, gorąca woda usuwa tłuszcz i brud, gdzie zimna woda tylko go rozpycha.

Z drugiej strony jeżeli, usuwasz piasek, przywierające błoto itp. Zimna woda w myjce będzie w sam raz. W połączeniu z detergentem myjka ciśnieniowa na zimną wodę może być bardzo skuteczna w wielu zastosowaniach.

Zasada jest prosta: cokolwiek czyści zimna woda, gorąca woda wyczyści to lepiej i szybciej.

Czy myjka ciśnieniowa na gorącą wodę kosztuje więcej?

Tak, czasami nawet dwa razy więcej, ze względu na złożoność procesu podgrzewania gorącej wody pod ciśnieniem. Myjki ciśnieniowe na gorącą wodę wymagają również więcej konserwacji zapobiegawczej, takiej jak konserwacja palnika, cewka i nadmiarowa ochrona przed nadciśnieniem, z których wszystkie te elementy wymagają corocznego dostrajania.

Mimo to, koszty eksploatacji myjek ciśnieniowych na gorącą wodę zwracają się dzięki oszczędnością kosztów pracy, ponieważ zapewniają one szybszą i skuteczniejszą metodę czyszczenia, jednocześnie zużywając mniej detergentu.

Oceń nasze porady

Liczba ocen:10
Myjka ciśnieniowa z podgrzewaniem wody - Myjka ciśnieniowa na gorącą wodę - o co w tym chodzi?
Otrzymana ocena:5/ 5

Zostaw ocenę